Banner Top
Salı, Ocak 18, 2022

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü

Programın Amacı:

Almanca konuşulan ülkelerin dilleri, edebiyatları ve kültürleri alanında dil bilim ve edebiyat bilim çerçevesinde araştırmalar yapmak, Almanca öğretim yöntemlerini geliştirmek ve bu konularda uzmanlar yetiştirerek, gerek bilimsel çalışma gerekse uygulama alanlarında ülkemizin nitelikli eleman ihtiyacına cevap vermektir. Bu bölümün bir diğer amacı, Türkçe ve Almanca konuşulan ülkelerin dil ve kültür özelliklerini araştırmak suretiyle bu toplumların birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak için çözümler üretmektir.

Kişilik Özellikleri:

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümünü seçenler dil ve edebiyata ilgili duyan, lise düzeyinde bu derslerde başarı gösteren kişiler olmalıdırlar. Çünkü bir kültürün başlıca unsurlarından biri olan dil ve edebiyat ancak okuyarak ve araştırarak öğrenilebilir. Bu sebepler bu alanı seçecek öğrencilerin yabancı dil kadar Türk dili ve edebiyatına da ilgili olmaları beklenir.

Öğrenim Süreci:

Dil incelemesi, gramer, metin inceleme teknikleri, çeviriye giriş, edebi metinler, kültür tarihi, Almanca-Türkçe çeviri, Türkçe-Almanca çeviri, konverzasyon, dil tarihi, eski alman edebiyatı, kültür ve iletişim bilimi.

İş Alanları:

Alman Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları üniversitelerde Almanca okutmanı, MEB Milli Eğitim Bakanlığı’nın öngördüğü koşullar çerçevesinde ortaöğretim Almanca öğretmeni olabilmektedirler. Kültür branşlarında, turistik tesislerde, dışişleri bakanlığı, elçilikler, bankalar, yayın kuruluşlarında iş bulabilirler. Çevirmen olarak çalışabilmektedirler. Yüksek düzeyde Almanca bilgisi gerektiren çeşitli işlerde görev yapabilirler.

Banner Content
Tags:

Related Article

No Related Article

0 Comments

Leave a Comment

TAKİP ET

INSTAGRAM

Reklam

img advertisement

Arşivler

Sosyal Medya