Banner Top
Salı, Ocak 18, 2022

KYK Kredisi Bursa Dönüşür Mü?

KYK Kredisi Bursa Dönüşür Mü? KYK’dan öğrenim kredisi alan öğrencilerin, aldığı kredi ilerleyen yıllarda bursa dönüşebilir mi? KYK her yıl öğrenciler için burs ve kredi başvuruları açıyor. Üniversite öğrencileri hangi sınıfta olursa olsun KYK’nın sağladığı kredi veya burslara hak kazanmak için başvuruda bulunabiliyor. Kredi genellikle her öğrenciye çıkarken burs daha zor ve az öğrenciye çıkıyor. Burs kazanan öğrenciler koşulsuz şartsız ve geri ödemesiz olarak her ay KYK’dan ücret almaktadır. Burs çıkmayan öğrenciler ise KYK’nın sağladığı krediyi almayı tercih edebilir. Bu durumda öğrenciler her ay bir ödenek alır. Ancak bu ödenek öğrenci üniversiteden mezun olduğunda ve iş bulduğunda ay ay taksitli bir şekilde geri ödemesi gerekmektedir. Peki KYK kredisi burs’a dönüşür mü?

KYK Kredisine Başvuranlar KYK Burslarına Başvurabilir Mi?

KYK Kredisi alan öğrenciler her yıl KYK burs başvurularına başvurabilmektedir. KYK burs başvuru sonuçlarında mevcut durumda kredi alan öğrencilere burs çıkarsa kredi alan öğrencinin aldığı kredi bursa dönüşür. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli husus öğrencinin aldığı burs kazandığı tarihten itibaren başlayacaktır. Bunu bir örnekle açıklayarak soru işaretlerini giderelim.

Örneğin üniversiteyi yeni kazanan Ayşe kyk burs ve kredi başvurusu sonucunda kredi almaya hak kazandı. Ayşe kredi almak için gerekli işlemleri yaptı ve kendisine üniversite öğrenimi boyunca sağlanacak bursu almaya başladı. Ayşe bir yıl kadar kredi ödeneğini aldı. Ancak bir sonraki dönemde açılan KYK kredi ve burs başvurularına da başvuruda bulundu. Sonuçlar açıklandığında Ayşe KYK bursu kazandığını gördü. İşte Ayşe’nin 4 yıllık bir üniversite okuduğunu var sayarsak, Ayşe 3 yıl boyunca geri ödemesiz olarak burs kazanmış oluyor. Ancak Ayşe’nin ilk yıldan aldığı kredi ödeneği aynen kalmaktadır. Yani Ayşe KYK’dan bir yıl boyunca kredi aldığı için, üniversiteden mezun olduğu ve iş bulduğunda o bir yıllık ödeneği KYK’ya yine takistli bir şekilde ödemek zorunda kalacaktır.

Daha ayrıntılı bilgi almak için KYK ziyaret edebilir veya bize sosyal medya hesaplarımız, hemen aşağıdan yorum kısmından öneri ve taleplerinizi iletebilirsiniz. Tarafınız ile en hızlı bir şekilde iletişime geçerek, aklınızdaki soruyu yanıtlayacağız.

Banner Content
Tags: ,

Related Article

No Related Article

0 Comments

Leave a Comment

TAKİP ET

INSTAGRAM

Reklam

img advertisement

Arşivler

Sosyal Medya