Banner Top
Cumartesi, Nisan 10, 2021

Üniversitede İlk Yıl Yaşayacaklarınız ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

Üniversiteye hazırlanan ve sınava girecek olan adayların ve üniversiteyi kazanmış ve kayıt için sabırsızlanan adaylara tecrübelerimiz doğrultusunda tavsiyelerimizi paylaşacağız. Üniversite öğrenimi ilk okul ve liseden farklı bir tecrübe sunan öğrencilik yaşantısıdır. Üniversite yıllarında öğrenciler erişkinlik yaşına ulaşmasıyla birlikte daha özgür hareket edebilme, kendisini tanıma, farklı şehirde kalma veya çevresine karşı daha duyarlı olmaktadır. Peki üniversitenin ilk yılında öğrencilerin karşılaşacakları bununla birlikte dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

İlk Yıl Adaptasyon ve Çevreyi Tanıma

Üniversiteyi kazandığınızı öğrendiğiniz andan itibaren sosyal medya hesaplarından üniversite kulüplerini takibe alıp sınıf arkadaşları bulunmaya çalışılır. Üniversiteye ilk kayıt esnasında binadan içeri girerken bu üniversiteyi ben kazandım ve öğrencilik hayatım burada devam edecek, der içinizde mutlu bir telaş kaplar. Adımlarınız ilerlerken üniversite kayıt işlemleri için ilgili masalara yönlendirilir, ücretli bir üniversite kazandıysanız belli miktarda parayı bayılır, devlet üniversitesi veya tam burslu bir bölüm kazandıysanız kaydınızı gerçekleştirirsiniz. Bununla birlikte bazı okullarda okul kartınız ve yeni akbiliniz aynı gün verilirken bazı okullarda da ilerleyen haftalarda okul kartınız temin edilir.

Kayıt sırasında sıraya giren diğer öğrencileri görür acaba sınıf arkadaşlarım mı diye düşünür ve konuşkansanız hangi bölümü kazandığı hakkında soru sorarak ortama adaptasyon sağlamaya çalışılır. Eğer aynı bölümden bir arkadaşa rastladıysanız adaptasyon süreciniz hızlanabilir ve böylece daha stressiz bir döneme başlayacaksınız. Tanışılan arkadaşlarla telefon alışverişi yapılarak ilk derslere girilmek üzere hazırlanılır.

Derslerin ilk haftaları genel bir oryantasyon programına tabii tutulan öğrencilere üniversite kuralları, yaşantısı ve dersler hakkında genel bilgi ve nasihatler verilir ve eğitim serüveni başlar. İlk dersler, her zaman tanışma, isim soyisim ve bölümü neden tercih ettin sorularını yanıtlamakla geçer. Genelde öğrenciler tarafından sevilmeyen ancak çoğu hoca tarafından yaptırılan bu tanışma merasimi çok çabuk sürede geçer. Unutmayın diğer tüm arkadaşlarınızda sizinle aynı durumda ve heyecanlanacak bir durum olmayacaktır.

İlk hafta dersler ile birlikte arkadaş ortamları şekillenmeye başlar, okul çevresi araştırılır ve takılacak mekanlar keşfedilir, öğle aralarında buralara takılınır ve muhabbet sohbet ile yeni arkadaşlar birbirlerini tanımaya çalışırlar. Tüm bunlarla birlikte eğitim ve dersler devam etmekte, ilk vize sınavlarına her geçen gün yaklaşmaktadır. Günler böyle geçer ve vize sınavları yaklaşır. İşte hemen hemen üniversitenin ilk yılları böyle geçmektedir.

İlk Yıl Dikkat Etmeniz Gerekenler

Mutlaka derslerinizi sıkı tutun ve notlarınızı kendiniz alın. Derslerde aldığınız notalarınızı en iyi siz anlayabilirsiniz. Başkalarının tuttuğu nota güvenmeyin eksik gönderilmiş olabilir veya önemli olan kısımlar atlanmış olabilir. Bu nedenle en iyi not sizin tuttuğunuz nottur.

İlk yıl arkadaş ortamları değişme eğilimindedir. İlk arkadaş ve arkadaş grupları ilerleyen aylarda ve senelerde değişebilir bu nedenle sırlarınızı kimseyle paylaşmayın. Unutmayın kimin dedikoducu olduğunu ne yazık ki ilk senenin sonuna doğru ancak anlayabilirsiniz. Sınıf arasında ilk dönemin geçmesi ile birlikte dedikodular yapılmaya başlanır bile. Bu nedenle siz ne kimsenin dedikodusunu yapın ne de kimseye sır verin.

Paranızı tasarruflu kullanmayı öğrenin ve etkinlik ve faaliyetlerinizi bu doğrultuda gerçekleştirin. Nasıl alışırsanız böyle gidecektir.  İlk yıl ki dersleri ve ortalamanızı yüksek tutmaya çalışın. İlk yıl ki ortalamanız ilerleyen yıllarda ki genel ortalamanızı etkileyecektir. Bu nedenle dersleri sıkı tutun ve elinizden geleni yapmaya çalışın.

Banner Content
Tags:

Related Article

No Related Article

0 Comments

Leave a Comment

TAKİP ET

INSTAGRAM

Reklam

img advertisement

Arşivler

Sosyal Medya