Banner Top
Salı, Ocak 18, 2022

Yeni Askerlik Sisteminde Doktorlar İçin Yeni Dönem

Yeni Askerlik Sisteminde Doktorlar İçin Yeni Dönem. Yeni askerlik sistemi meclis komisyonuna geldi. Yeni askerlik sisteminde doktorlar için farklı bir uygulamaya gidiliyor. Doktorlar askerlik yükümlülüklerini yerine getirmiş sayılacaklar. Peki hangi koşulla? İşte tüm detaylar haberimizin devamında.

Eski Sisteme Göre Doktorların Askerlik Görevi

Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra ne kadar süre ile askere gitmek gerekiyor? Tecil sürem nedir?
Mezuniyet sonrası yasal tecil hakkınız 2 yıldır.

Askerlik için 2 yıl tecil bitti, ancak ertelettirmek istiyorum?

Ne kadar süre rapor almam gerekiyor?
Tecil sonrası erteleme yaptırabilmek için yasal bir geçerli nedeniniz olması gerekmektedir aksi takdirde 2 yıl sonunda askere gitmeniz gerekmektedir. Raporlar ise 2 ayda bir yapılan 25’er günlük celp dönemlerinde alındığı takdirde mazeret olarak gösterilebilir.

Askere gideceğim dönem TUS’u kazandım, tecil hakkım var mı? Ne kadar süre?

TUS’u kazananlar, kazandıkları yere kayıt yaptırabilmek için ÖSYM kazandınız internet çıktısı belgesi ile birlikte askerlik şubelerine başvurup ve 3 aylık tecil evraklarını alıp kayıt yaptırabilirler. Asker kaçağı – yoklama kaçağı vb özel durumu olanlar ise bağlı bulundukları askerlik şubelerinden bilgi alabilirler.

Askerlik görevim ne kadardır?

Tıp Fakültesinden mezun olmuş hekimler askerlik görevini 12 ay Astteğmen olarak yaparlar. Bir Aylık eğitimi Samsun Sahra Sıhhiye Subay okulunda geri kalan 11 ay’ı ise kura sonucu belirlenecek yerde yaparlar.

Yeni Askerlik Sistemi – Milli Savunma Bakanlığı Açıkladı

Milli Savunma ve Sağlık Bakanlıkları tarafından belirlenecek yerlerde devlet hizmeti yükümlülüğünü yerine getirecek hekimler askerliğini yapmış sayılacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni askerlik sistemine göre Milli Savunma ve Sağlık Bakanlıkları tarafından belirlenecek yerlerde devlet hizmeti yükümlülüğünü yerine getirecek hekimlerin askerliğini yapmış sayılacağını bildirdi. TBMM Milli Savunma Komisyonundan geçen kanun teklifiyle hekimlerin, devlet hizmeti yükümlülüğünü iki bakanlığın ortak belirlediği yerlerde yapmaları halinde askerlik görevini yerine getirmiş sayılacaklarını ifade eden Koca, “Kanun teklifinin yasalaşması ile hekimler için yeni bir dönem başlamış olacak.” dedi.

“Milli Savunma Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının müştereken belirlediği yerlerde devlet hizmeti yükümlülüğünü yapmak isteyen hekimler öncelikle yedek subay aday adayı olarak temel eğitim alacak. Temel eğitim sonrası hekimler görevlerini yapmak üzere Sağlık Bakanlığı emrine verilecek. Görev yerlerinde devlet hizmeti yükümlülüğünü tamamlayan hekimler, asteğmen rütbesi ile terhis edilerek askerlik görevlerini de tamamlamış sayılacak. Milli Savunma ve Sağlık Bakanlıkları, kanuna tabi olarak çalışmaya uygun yerleri her celp ve atama döneminde ortak olarak tespit edecek. Uygulamanın usul ve esaslarının belirlenmesi için her iki Bakanlığa ortak mevzuat hazırlama yetkisi de veriliyor.”

Banner Content
Tags: , ,

Related Article

No Related Article

1 Comment

Salih keser 28 Mayıs 2019 at 03:38

Diş hekimleride bu uygulamaya dahil olur mu ?

Leave a Comment

TAKİP ET

INSTAGRAM

Reklam

img advertisement

Arşivler

Sosyal Medya