Banner Top
Perşembe, Aralık 2, 2021

Tezsiz Yüksek Lisans ile Tezli Yüksek Lisans Arasındaki Fark Nedir?

Tezsiz yüksek lisans ve tezli yüksek lisans son dönemlerde oldukça merak edilen, lisans mezunlarının araştırdığı konuların başında gelmektedir. Peki tezsiz yüksek lisans ile tezli yüksek lisans arasındaki fark nedir? Tezsiz yüksek lisans ve tezli yüksek lisansın ücret farkları ve nitelik farkları nelerdir? Yazımızın devamında tezli ve tezsiz yüksek lisansı inceleyip sorularınızı yanıtlayacağız.

Neden Tezsiz Yüksek Lisans

Tezsiz yüksek lisans yapmak isteyen lisans mezunlarının merak ettiği konulardan bir tanesi de tezsiz yüksek lisans programlarının amacı nedir? Bu programların amacı lisans mezunu olan kişiler uzmanlık alanında bilgisini genişletmek ve mesleki bilgilerinin uygulamasını pekiştirmektir. Tezsiz yüksek lisans programlarının asıl amacı akademisyenlik yolunda kapsamlı bilimsel araştırmalar yapmak yerine, yapılan araştırmalardan elde edilmiş bilgileri öğrenciye kazandırmak ve mevcut bilginin uygulamada nasıl kullanılacağını göstermektir.

Tezsiz yüksek lisans programları genelde çalışan kesimden oluştuğu için ikinci öğretim olarak uygulanmaktadır. Tezsiz yüksek lisans programı 10 ders ve bitirme projesi ile tamamlanmaktadır. Bu bitirme projesi kredisiz olarak değerlendirilmektedir ve not ortalamasını etkilememektedir. Ancak başarılı veya başarısız olarak değerlendirmeye tabii tutulur.

Tezsiz Yüksek Lisans Bitiren Öğrenciye Yüksek Lisans Diploması Verilir Mi?

Öğrenciler kredili olarak aldığı dersleri ve bitirme projesini başarılı bir şekilde tamamladığı takdirde Yüksek Lisans diploması almaya hak kazanır. Adayın yüksek lisans diploması üzerinde tezli veya tezsiz yüksek lisans programı olduğu yazmaz. Tezsiz yüksek lisans bitirdiğiniz takdirde, Yüksek Lisans diploması almış olursunuz.

Tezli Yüksek Lisansın Yararları Nelerdir?

Tezli bir yüksek lisans programında eğitim alan aday aldığı kredili dersleri ve tez yazımını başarılı bir şekilde gerçekleştirdiği takdirde alandan mezun olur. Tezli yüksek lisansın en önemli avantajı kişinin doktora programına başvuruda avantaj imkanı sunmasıdır.

Tezli yüksek lisans programı akademiye geçiş için bir köprü ve mesleki alanda uzmanlık unvanı için oldukça önemlidir. Yüksek lisans ta tez yazan öğrenciler, doktora programında yazdığı tezi daha da geliştirerek doktora tezi haline uyarlayabilmektedir.

Yüksek Lisans Başvuru Koşulları Nedir?

Yüksek lisans programlarına başvuru koşulları üniversiteden üniversiteye ve programlarına göre değişiklik göstermektedir. Ancak en temel koşul adayların lisans mezunu olmasıdır.

Bununla birlikte adayların lisans ortalamasının yüksek olması da adayların programa kabul edilme oranını yükseltmektedir. Lisans mezunu adayların yazdığı tez veya bitirme projesinin konusu ile yüksek lisans programının uyumlu olması da adayların programa kabulü için oldukça önemlidir.

ALES puanı yüksek lisansa başvuru için önemlidir. Tezli yüksek lisans bölümü okumak isteyen adaylar için ALES sınavına girip başarılı bir sonuç alması gerekmektedir.

Tezli yüksek lisans programlarının birçoğunda üniversiteler yabancı dil yeterlilik belgesi istemektedirler. Bunun başlıca sebebi ise tez hazırlama aşamasında özellikle yabancı kaynaklardan yararlanmak için dil bilmenin zorunda olmanızdan kaynaklanıyor. Tez de genelde uluslararası kaynak göstermek zorunda kalmanız dilin önemini fazlasıyla artırmaktadır.

Tezsiz yüksek lisans programlarında ise genellik yabancı dil yeterliliği istenmez. İsteyen üniversiteler yok mu? Üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir.

Yüksek Lisans Başvurusu İçin İstenilen Belgeler Nelerdir?

Yazımızın içerisinde bahsettiğimiz; Diploma, ALES puanı, Yabancı dil yeterlilik puanı ve Transkript dışında üniversitelerin genel olarak istediği belgeler şu şekildedir;

– Özgeçmiş
– Fotoğraf
– Tavsiye Mektubu (Referans Mektubu)
– Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
– Askerlik Durum Belgesi (Erkek Adaylar)

*Tavsiye mektubu üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir.

Banner Content
Tags: , ,

Related Article

No Related Article

0 Comments

Leave a Comment

TAKİP ET

INSTAGRAM

Reklam

img advertisement

Arşivler

Sosyal Medya