Banner Top
Pazartesi, Eylül 21, 2020

Washington’da Ortadoğu’da Akademik Mirası Koruma Projesi Gerçekleşti

YÖK tarafından Cumhurbaşkanlığı ile birlikte gerçekleştirilen “Ortadoğu’da Akademik Mirası Koruma Projesi” panellerinin 4.sü ABD’nin başkenti Whasinghton’da gerçekleşti.

Yüksek Öğretim Kurul heyeti lisansüstü eğitimlerini ABD’de devam ettiren öğrenciler ile bir araya gelerek ABD kongresine ziyarette bulundu. Bu ziyarette kongre üyeleri ile görüşme fırsatı da bulundu.  YÖK, ABD ticaret odasında Türk yükseköğretim sistemindeki son gelişmelerin yer aldığı bir toplandı gerçekleştirdi. Bu toplantıya çok sayıda Profesör Dr eşlik etti. Koç üniversitesi Rektörü, Boğaziçi üniversitesi Rekötrü, ODTÜ Tarih bölümü başkanı konuşmacı olarak toplantıya katıldı.

Bu toplantı ve ziyaret vesilesi ile bir çok yetkili ile görüşme fırsatında bulunan YÖK heyeti, ABD diyanet merkezinde düzenlenen etkinlikte Amerika’da yaşayan Türk meslektaşları, akademisyenler ile ve farklı ülkelerden toplantıya katılım gösteren Müslüman bireyler ile bir arada görüşme fırsatı buldu.

Ortadoğu’da Akademik Mirası Koruma Projesi Nedir?

Bu projenin temel amacı, Ortadoğu’daki yaşanan savaşlar yüzünden etkilenen, zarar gören, sosyal hayatını yaşayamayan bölge insanlarına dikkat çekmek. Geçmişi bilime ve ilime dayanan ortadoğu mirasının öneminin farkına varmak ve uluslararası farkındalığı arttırmaya çalışmak, bu projenin temel amaçlarındandır.

Bu projenin gerçekleştirilmesindeki amaç ise, savaş nedeni ile zarara uğrayan bilim bölgelerini ve merkezlerini tanıtmak,

savaşlar nedeniyle ilerlemesi duran akademik hayatı ve öğrencileri ve çalışmalarını örnekleriyle göstermek,

Ülkemizin bu mirası korumasındaki uluslararası rolünün önemini ortaya koymak, yeni projeler geliştirilmesini sağlamak.

Bu Projenin Destekçisi Kimdir?

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı

YÖK – Yüksek Öğretim Kurulu

TRT – Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu

Turkish Airlines – Türk Hava Yolları

Anadolu Ajansı

Bu proje hakkında daha fazla bilgi almak için sizlere projenin resmi website adresini hemen aşağıda paylaşıyor olacağız.

Akademik Miras

Banner Content
Tags:

Related Article

No Related Article

1 Comment

İkidebir 7 Nisan 2019 at 23:57

Eğitim şart

Leave a Comment

TAKİP ET

INSTAGRAM

Reklam

img advertisement

Arşivler

Sosyal Medya