Banner Top
Salı, Ocak 18, 2022

YÖK Uluslararası Öğrenci Kontenjanı Kalktı

YÖK Uluslararası Öğrenci Kontenjanı Kalktı. Geçtiğimiz günlerde YÖK’ün gerçekleştirdiği açıklamaya göre uluslararası öğrenci kontenjanı sınırlaması kaldırıldı. Peki bu sınırlama kaldırılmasının yararları neler? Yabancı öğrenci sınırının kalkması ne gibi yenilikleri getirecek? İşte detaylar..

“Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarının yurtdışından öğrenci kabul kontenjanları ile ilgili yeni bir karar alındı.”

Alınan bu karara göre YKS kılavuzunda belirtilen, “programların kontenjanlarının en fazla %50’sine kadar yurtdışından öğrenci kabul etme sınırlaması”son buldu. Gerçekleştirilen son düzenleme ile birlikte sınırlama ortadan tamamen kaldırılmış oldu. Bu sınırlamadan tüm üniversiteler devlet ve vakıf üniversiteleri muaf tutuldu.

Önümüzdeki süreçte üniversiteler programlarına göre yurt dışından yabancı öğrenci talepleri herhangi bir sınırlamaya dahil olmadan gerçekleştirilebilecek. Ancak üniversiteler bu talebi YÖK’e bildirmek zorunda olmaları devam edecek. Bu talepler YÖK tarafından incelenip karar verilecek ve alınan karar üniversitelere duyurulacak.

Tıp ve Diş Hekimliği Programları İstisna

“Tıp ve Diş Hekimliği programları” içinse bu alanların özelliklerinden dolayı bazı istisnai şartlar getirildi. Bu iki programın yurt dışı öğrenci kontenjanı, YKS Kılavuzundaki bir önceki yıla ait kontenjanının %50’si ile sınırlandırılıyor. Bununla birlikte belirli koşulları ve kriterleri sağlayan üniversiteler, uluslararası öğrenciler için” ayrı bir sınıf açarak” bu iki programa bu oranın üstünde de öğrenci kabul edebilecek. Bu ayrı sınıf için gerekli staj ve klinik uygulamalar, laboratuvarlar ve teçhizatlar için yükseltilmiş belli şartlar ve mekan kriterleri aranacak, ayrıca vakıf yükseköğretim kurumları için bir önceki

yılın denetleme raporu ve müeyyide uygulanıp uygulanmadığı da dikkate alınacak. Devlet ve Vakıf üniversitelerinde açılan bu ek sınıflar her yıl en az bir kere denetlenecek.

Yapılan açıklamada Tıp ve diş hekimliği için bu istisnai şartların getirilmesinin gerekçesi olarak; geçmiş yıllara bakıldığında bir sınıfta bulunan Türk öğrencilerden daha fazla yurtdışı öğrenci talebinin en çok bu iki program için söz konusu olduğu, dolayısıyla ilgili sınıftaki Türk öğrencilerin bu sınıflarda uluslararası öğrencilerden daha az sayıda olmalarının bu öğrencilerimizin nitelikli eğitim almalarını riske sokabileceği gösterildi.

Ayrıca bu iki programın dışında kalan diğer programlar için de eğitimin niteliği ve alt yapı bakımından değerlendirme ve denetlemelerin yapılacağı ifade edildi.

YÖK Başkanı alınan karar ile ilgili bir açıklama gerçekleştirdi. Bu açıklamasında ülkemizdeki yükseköğretimi bir cazibe merkez haline getirmeye çalışıyor ve bu doğrultuda adımlar atıp başarılı sonuçlar alıyoruz dedi.  Konuşmasına devam eden Saraç, Yeni YÖK olarak ülkemizin yükseköğretiminin uluslararasılaşmasına büyük önem veriyoruz sözlerine de açıklamasında yer verdi.

Başkan Saraç,

“Son olarak konu ile ilgili şunu ifade etmek isterim ki; “Yeni YÖK” olarak ülkemizi yükseköğretimde bir cazibe merkezi haline getirmeye çalışırken, bunu kaliteden ödün vermeksizin gerçekleştirmenin ne denli önemli olduğunun da çok iyi bilincindeyiz. Bu kapsamda yükseköğretimdeki kalite odaklı pozitif algımızın negatife çevrilmemesine de dikkat etmemiz gerektiğini biliyoruz.” cümleleri ile açıklamasına son verdi.

Kaynak: YÖK

Banner Content
Tags: ,

Related Article

No Related Article

0 Comments

Leave a Comment

TAKİP ET

INSTAGRAM

Reklam

img advertisement

Arşivler

Sosyal Medya